Tasza - Zając Morski

Typowe szare wybarwienie taszy wraz z dobrze widocznymi trzema rzędami wypustek.

Tasza

łać. Cyclopterus Lumpus,
ang. Lumpsucker/ lump fish ,
niem. Seehase,
czech. Hranáč šedý,
franc. Lompe/ Lump 

1. Informacje ogólne/ systematyka:
Ryba ta jest nazywana również zającem morskim. Pochodzi z rodziny taszowatych, które są gatunkiem ryb skorpenokształtnych ( blisko spokrewnionych z okoniokształtnymi. Należą do rzędu ryb promieniopłetwych- czyli kostnoszkieletowych, o płetwach wspartych na promieniach kostnych). Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Cyclopterus. 

2. Wygląd i budowa ciała:
Tasze są krępej, silnie wygrzbieconej budowy, brzuch płaski. W przekroju poprzecznym pięciokątne. Ich skóra nie jest pokryta łuskami, lecz znajdują się na niej różne guzy i wypustki, ułożone w trzech rzędach na każdym boku. Młode ryby pokryte są drobnymi kolcami.Płetwy brzuszne zrośnięte w przyssawkę. Dwie płetwy grzbietowe, pokryte grubą skórą. Druga płetwa jest ułożona symetrycznie do płetwy odbytowej i jest odsunięta do tyłu. 
Ubarwienie szare, z jaśniejszym spodem, jednak samce w okresie rozrodu przybierają szatę godową: grzbiet wybarwia się na brązowo, a brzuch na pomarańczowo.
Samice dorastają do ok 60 cm, samce są mniejsze, waga ok. 5 kg.  W Bałtyku pływają mniejsze osobniki, liczące sobie ok 30 cm.
                                               Charakterystyczne zrośnięcie płetw piersiowych w przyssawkę. Źródło: Pomorski Przewodnik Wędkarski

3. Tryb życia i zachowanie:
Zając morski jest rybą mało ruchliwą i prowadzącą przydenny tryb życia. Podczas pływów ryba ta przytrzymuje się dna za pomocą płetw piersiowych.

4. Rozmnażanie:
Tarło najczęściej odbywa się w kwietniu (czasami trochę wcześniej, lub później). Samica składa jaja w grudkach przy samym brzegu, który ma kamieniste, pokryte roślinnością dno. Jaj pilnuje samiec, który jest przyssany do kamienia.(Gdy woda odpływa, często pozostaje na brzegu i chroni ikrę swoim ciałem). Ponieważ samiec opiekuje się jajami, nie pobiera przez dłuższy okres pokarmu. 
Larwy mają około 6-7 mm długości. Po wylęgu młode przysysają się do ciała samca.

5. Odżywianie:
Choć dorosłe osobniki są drapieżnikami, młode pobierają pokarm roślinny. 
Żerują głównie na skorupiakach dennych, wieloszczetach oraz małych rybach z rodziny babkowatych. Zjada ryby nie tylko żyjące na dnie, ale również przebywające w strefie otwartej wody.

6. Ochrona, zagrożenia i znaczenie gospodarcze:
Tasza jest jadalną rybą, ale podobno tylko mięso samca jest uznawane za smaczne. Najczęściej spożywana jest w formie wędzonej. Barwiona i niebarwiona ikra jest sprzedawana jako imitacja kawioru.
Jest cenioną  rybą w hodowlach łososi, ponieważ żywi się wszawicą.
W Polsce ryba ta nie jest objęta wymiarem i okresem ochronnym.

7. Zasięg występowania:
Zamieszkują strefę przybrzeżną wschodniego i zachodniego wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, Morze Barentsa a także Morze Bałtyckie. Zimą schodzą do głębokości 400 m p.p.m. , czasami pływa w toni wodnej.




                                                                     Dobrze widoczny płaski brzuch. źródło: Pomorski przewodnik wędkarski

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ryby z rodziny wargaczowatych - Wargacz

Pan Ryszard Jania czeka na uznanie rekordu